DET SA KLICK....
Äntligen är dom här
Är det några fåglar det är extra kul att fota så är det sidensvansarna. Brukar väl få några bilder på dem varje år men helst vill jag ha dem här hemma på tomten. Tror det var 2020 sist som jag lyckades locka hit dem. Har lärt mig nu att finns det bär kvar på träden när det blir februari så är det den populäraste maten, men är det tomt på alla träd och buskar så går det bra med äpplen.
I år finns inte ett enda bär kvar, så nu hade jag lite hopp, och mycket riktigt så har jag besök, de har varit här sedan i söndags. Ett par stycken har försökt tidigare men jag har ju två ilskna björktrastar som skrämmer bort koltrastar och även svansarna. Men i söndags kom det nog 15-20 st då hade inte björktrastarna mycket att säga till om. Så är dom fler än fyra så får de äta i fred.
Många bilder blir det, har ju massor med mappar på dessa sedan tidigare men det är ju så kul så det är bara att köra på.
De stannar länge så det hinner nästan bli mörkt ute.
I går roade jag mig med att köra med långa tider för att få lite suddisar, kommer i nästa blogg
// Ing-Marie















Tack Jan !
Det är ungefär samma tid de dyker upp de år de varit här. När man har dem så nära lite längre tid så kan man försöka få till lite annorlunda bilder, men kul att ta lite närbilder också, de är helt orädda så jag kan stå väldigt nära
Ing-Marie
Nu gick jag till fönstret och spanade mot äppelträden. Men bara två snöskator såg jag. :-(
De kanske kommer, jag har inget äppelträd så mina är inköpta på affären.
Tack Erik !
Ing-Marie
Hälsningar Lena
Hälsningar Lena
Tack Lena !
De är verkligen underhållande, de senaste dagarna har det varit färre, 5-6 st här samtidigt. De är helt orädda så jag kan nästan fota dem med makrot om jag vill. Det går åt en del äpplen om dom är många men jag känner tjejen som ansvarar för frukten på Ica, hon spar den dåliga frukten om jag säger till.
Tror du har stor chans att få besök hos dig om du sätter ut äpplen för det finns väl inga bär kvar på träd och buskar hos er heller ?
Ing-Marie
Tack Rolf !
Vackra, roliga och orädda, så man blir glad när man får besök av dem.
Svårt att låta bli att gå ut och fota när dom är här.
Ing-Marie