DET SA KLICK....
Frustrerande väntan
Efter att ha varit utan dator i 4 veckor så var jag så glad över att äntligen få tillbaka den. Men det varade inte länge innan felet kom tillbaka. Lämnade in den 1/7 , ( kan följa rep.) d. 7/7 kom den till Norge (!) i dag står det att dom väntar på tillgänglig reparatör, hoppas att hen inte har gått på semester ! Så nu sitter jag här och har laddat in PS på den gamla seeeeeega datorn. Och det känns nästan omöjligt att få fram någon bild, allt bara strular.
Förra veckan så blev det ett besök vid knuthöjdsmossen och jag fick den där underbara morgonen som man drömmer om. Så ni kan tro att jag är sugen på att sätta fart med redigeringen. Har i alla fall kunnat lägga över bilderna på den externa så det känns lugnt så i alla fall.
Så det får bli två mobilbilder och en av dom tre som jag lyckats "framkalla" . Men det kommer nog en blogg med ett gäng bilder framöver bara datorn hittar hem hit igen.
På återseende !
// Ing-Marie




Vad var det för problem med datorn, inte kul
Tack så mycket Peter !
Detta är I smålomarnas rike, hade turen att dom ( för en gångs skull ) behagade att röra sig just i det guldgula ljuset.
Det är skärmen som lever sitt eget liv, förblir svart emellanåt t.ex när strömsparläget slår på eller när jag skall starta upp den. Första svängen bytte dom moderkort men det hjälpte ju inte. Så nu hoppas jag dom förstår vad som skall göras och att den kommer att funka igen.
Ing-Marie
Strömsparläge har jag också haft problem med på några datorer. Ibland har de gått ner i strömsparläge fastän man jobbar och jag har för mig att det var svårt att starta upp den också. Jag har ofta tagit bort läget så att den inte går ner
Så änge det var bild på skärmen så var det inga problem, då slocknade den aldrig, men man vill ju inte ha den på hur länge som helst.
Tror jag haft problem med strömsparläge på samtliga de tre senaste datorer, antingen hänger de sig, där hittade jag en work around, att gå till aktivitetshanteraren och välja log out för då kunde jag starta om den. Eller så stängdes den ner mitt i en process tex när den flyttade filer från en disk till en annan, jo det har varit de flesta problem. Konstigt nog kan det hända att den går fastän jag har angett att den aldrig ska göra det, har liksom gett upp. Som sagt jag försöker minimera den genom att stänga av sparläge och istället stänga av datorn själv när jag inte använder den. Men förhoppningsvis så fungerar den efter nästa reparation, fast man är ju lite pessimistisk
MvH
Johnny
Tack så mycket Johnny !
Ja, nu är det bara att hålla tummarna.
ing-marie
Hälsningar Lena
Tack så mycket Lena !
Vi hade väldig tur med tanke på att vi bokade boende i två nätter på Hellefors herrgård flera veckor i förväg.
Var glad åt ditt IT-stöd :-) Vi har en kille här i stan som har en firma och är jätteduktig, men när det måste bytas vissa delar så får han inte beställa dom från HP. Han var inne på att byta skärm, det kunde han beställa men han vågade inte chansa om det inte skulle vara det. Nu när dom bytt moderkort och felet inte blev bättre så tror jag lite på att han var inne på rätt spår från början men det kunde vi ju inte veta.
ing-marie
Vackra foton sp får vi snart se mer
Tack så mycket !
Ja, så jobbigt när saker och ting inte fungerar.
ing-marie
Tvåan är en sån bild som jag själv ofta strävar efter att ta, stark wow-känsla, men nu då jag ser den ihop med de övriga så är det ju där poesin finns.
Tack så mycket Måns för dina trevliga rader !
ing-marie
Hälsn!
Tack Jan !
Tycker ju datorn fungerar så bra till mina ändamål och den är ju inte så gammal så nu hoppas jag att den skall funka. Så tråkigt när prylar inte håller längre än vad dom gör .
ing-marie
Nu får dina bilder ligga och gotta till sig lite extra och då känns dom säkert ännu bättre när det blir dags.
Med vänlig hälsning/Gunte..