DET SA KLICK....
På strövtåg i skogen
Nja, den titeln var nog att ta i lite.
Åkte iväg en sväng i går för att plocka lite rönnbär. Kan ju vara bra att ha lite framåt senvintern om nu sidensvansarna skulle komma förbi när rönnbären tagit slut. Om dom nu kan ta slut i år ! Häromdagen så var det en massa småfåglar i en rönn här i närheten som sambon sett, då var jag ju tvungen att gå och kolla. Blev rätt förvånad då det var en massa bergfinkar som satt där och åt, visste inte att dom gillar rönnbär.
Åter till skogsbilderna. Kameran är ju alltid med i bilen när jag åker iväg på svamp eller bärturer men den ligger oftast kvar där. I går så åkte jag förbi en gles skog och kvällssolen lyst upp på blåbärsriset . Stannade bilen, tog liggunderlaget under armen och gick fram till första bästa gran. Vill ju gärna ha ett träd att fota igenom, blir lite mera spännande så. Hann med några bilder innan solen försvann bakom kullen. Stel och eländig kravlade jag mig upp från liggunderlaget, det känns att man var både ovan och att åldern börjar ta ut sin rätt. Men med lite flera såna här "obekväma" fotostunder så kanske lederna mjuknar lite :-)
Jag tycker ju att den här sortens jagande på motiv är såå kul !
Alltså, bara en kort promenad från bilen och sen tillbaka igen, därav var nog titeln aningen överdriven.
// Ing-Marie











Tack så mycket Peter !
Det tycker jag verkligen du skall göra
Ja, det stämmer bra ang objektivet.
ing-marie
Grymt goa bilder. De 2 sista är mina favoriter.
Daniel
Tack så mycket Daniel !
Dom gillar jag nog bäst själv också.
ing-marie
Hälsn!
Tack så mycket Jan !
I våras hoppade dom över besöket här, såg knappt någon bergfink då.
Vi får se hur länge dom stannar här nu.
ing-marie
Tack så mycket Ragnar.
Ja, det har du rätt i, tänkte inte på det. Men det är knappt någon teknik alls :-)
Lite grenar framför mitt 70-200 , full glugg och största bländare. Sen är det bara att söka, dessa utsnitt ser man knappt med blotta ögat utan det måste ses genom kameran.
ing-marie
- hawk
Tusen tack Håkan !
ing-marie
Hälsningar Lena
Tack så mycket Lena !
Höstfärgat blåbärsris i solljus ger vackra nyanser.
Har haft ett gäng vid matningen nu i några dagar.
ing-marie
Tack så mycket Björn !
Håller nog på dom bilderna själv också :-)
ing-marie
MvH
Johnny
Tack så mycket Johnny !
Visst är hösten vacker, om det bara är lite solljus.
ing-marie
Så vackert.
Fast det där med att lägga sig ner i skogen skulle hag inte våga numera, inte om jag var där ensam iaf. Blev väl kvar där för alltid då.
Men grymmt snyggt blev det.
Tack så mycket Margareta !
Än så länge klarar jag det, men det blir jobbigare och jobbigare :-)
ing-marie
/Lena
Tack så mycket Lena !
ing-marie