DET SA KLICK....
...direkt mellan mig och min första digitala systemkamera den dag vi möttes.
"Livet på en pinne" Ett sista inlägg.....
......med sidensvansar.
Det har ju blivit en del bloggar och bilder på dessa nu. Men i helgen var det rena rama invasionen här, tror det var slutrycket innan avfärd norrut. Och då går det ju inte att låta bli att gå ut med kameran. Blev nästan lite stressad ibland. Tittade jag ut och frukten var slut så satt dom där på kala pinnar och nästan psykade mig. Så det var bara att fylla på mest hela tiden. Så nu kommer det en hel radda bilder från helgen. Kanske lite tjatigt men svårt att välja därför blev det så många.
Ingen text mer så vill ni kan ni förstora på en gång :-)
Sista bilden visar att "skall det in skall det ut"
// Ing-Marie
Inlagt 2018-04-10 20:05 |
Läst 5093 ggr. |
Permalink



























Ha det gott!
Stort tack Ewa !
Tack så mycket Peter !
Jag ser dom lite här och där hela vintern men det är först när alla bär är slut, ( tom. enbären på buskarna här bakom gillar dom ) som det duger med min frukt.
Ett grymt skådespel.
Ha det gott
Bob
Stort tack Bob !
- hawk
Inga montage här :-)
Det är enbuskar som ger det lite softa i förgrunden
Tack så mycket Håkan !
MvH
Johnny
Ja, den är populär, eller inte kanske. Jag är lite ego när jag sätter frukten på den här pinnen för dom har svårt att sätta sig flera stycken och då blir det lite roligare bilder. Men dom får på andra pinnar också så jag är rätt snäll ändå :-)
Stort tack för dina vänliga ord !
Mange venlige hilsener fra Erik.
Stort tack Erik !
Glad över dina ord !
Tack så mycket Stefan !
Dom är ju så underhållande att titta på. Några bråkar så intensivt så dom märker inte att det kommer någon annan och käkar av deras mat. Men jag tror aldrig att dom skadar varandra utan det är mest kiv
Hälsningar
/ Peter
Tack Peter !
Jag ser dom ofta men det är först framåt mars april som dom besöker mig här hemma.
Jag sträcker på mig när jag läser dina ord, stort tack !
Kanske får göra förstoringar av några utvalda
Ja, dom är verkligen underhållande :-)
Hälsn!
Tack Jan !
Ja, jag har ju längtat så efter dom så jag är verkligen glad att jag fått så många tillfällen.
Skulle ju inte fota dom mera men i går kväll kom dom så då blev det lite motljusbilder :-)